Nofollow MetaXHTML [php][/php] آموزش نصب دزدگیر و سیستم صوتی - دولت خودروسازی بی پول نمی خواهد

آموزش نصب دزدگیر یادگیری نصب دزدگیر آموزش بستن دزدگیر

آموزش دزدگیر اتومبیل،آموزش نصب دزدگیر ماشین،آموزش دزدگیر خودرو

دوره آموزش نصب دزدگیر ماشین،یادگیری نصب دزدگیر ماشین،دوره نصب دزدگیر خودرو،

 
آموزش نصب دزدگیر و سیستم صوتی
سیگنال سیستم تنها گزینه شما نیست اما بهترین انتخاب شماست
                                                        
درباره وبلاگ

آموزش نصب دزدگیر اتومبیل
آموزش نصب سیستم صوتی اتومبیل
آموزش نصب شیشه و آینه اتومبیل
آموزش نصب شیشه بالابر برقی
آموزش شیشه دودی ماشین
آموزش نصب دزدگیر اماکن
آموزش نصب دزدگیر ماشین
تلفن تماس 09123266866 از 10 تا 21
مدیر وبلاگ : غلامرضا محمدی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Check Page Rank
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net
تعبیر جدید رییس سازمان گسترش از سهامداری در صنعت خودرو

rear

در میان انواع مشکلات و مسائلی که گریبان خودروسازی ایران را گرفته، همواره بحث سهام این صنعت نیز محل بحث بوده و تا به امروز که عمر آن از نیم قرن نیز می گذرد، این گره کور هنوز باز نشده است.
مشکل اینجا است که ظاهرا خود دولت هم استراتژی مشخصی در مورد خودروسازی ندارد و به عبارت بهتر تکلیفش با این صنعت روشن نیست. لطفا به ادامه مطلب توجه نمائید.
ظاهرا این گونه است که تا وقتی خودروسازی درآمد دارد و اوضاعش بر وفق مراد می چرخد، دولت مثل شیر بالای سرش می ایستد و اجازه نزدیک شدن هیچ کس را به دردانه اش نمی دهد و همه جور حمایت می کند، اما همین که ورق برمی گردد و صنعت خودرو دچار مشکل می شود و درآمدش پایین می آید، ناگهان دور و بر آن را خالی می کند.
    درست مثل كودكی که کلی ارث و میراث به آن رسیده و تا وقتی کودک است، قیم هایش هوای او را دارند و دست محبت بر سرش می کشند، اما همین که بزرگ شد و مسوولیت اش بیشتر، دیگر خبری از نوازش و حمایت نخواهد بود.
نکته جالب تر ماجرا اینجا است که چون «كودك داستان» مال و اموالی دارد و نمی توان از آن چشم پوشی کرد، قیم ها رهایش نمی کنند.
صنعت خودرو هم تا دیروز که سودآور بود و پول پارو می کرد و منفعت به دولت می رساند، عزیز بود و دولتی ها و شبه دولتی ها بر سر عضو شدن در هیات مدیره آن با هم رقابت می كردند، اما حالاکه محدودیت ها و مشکلات مالی کمر این صنعت را خم کرده، دولت کنار کشیده و حتی قید صندلی هیات مدیره خودروسازان را هم زده است.
البته این به آن معنی نیست که دولتی ها قید کل خودروسازی را زده اند، بلکه فقط نمی خواهند زیر بار مشکلات آن بروند، وگرنه قطعا با رفع معضلات فعلی، خودروسازی باز هم خواهان پیدا خواهد کرد.
در همین زمینه غلامرضا شافعی که به تازگی سکان هدایت سازمان گسترش را به دست گرفته، دیروز در مراسم چهل و پنجمین سالگرد تاسیس این سازمان، تعبیر جدیدی در مورد سهام دولت در صنعت خودرو ارائه کرده است.
وی با بیان اینکه تعبیرهای زیادی درباره میزان سهم دولت در صنعت و بازار خودرو وجود دارد، گفته که طبق قانون اصلاح موادی از برنامه چهارم توسعه، دولت می تواند 20 درصد در صنعت خودرو سهم داشته باشد و در عین حال، تعبیر واحدی از این قانون وجود ندارد.
به گفته وی، منظور قانونگذار از این قانون این نبوده كه دولت در شركت خودروسازی صاحب یك صندلی از پنج صندلی هیات مدیره باشد، بلكه منظور این بوده كه دولت سهمی 20 درصدی در بازار خودرو داشته باشد تا بتواند جلوی انحصار و شبه انحصار را در بازار خودرو بگیرد.
اگرچه اظهارات رییس سازمان گسترش کلی است و مشخص نیست وی دقیقا چه نظری روی سهام خودروسازان دارد، اما به نظر می رسد حال که خودروسازی دچار مشكل مالی شده، این سازمان نمی خواهد با وضعیتی که در مورد واگذاری سهام شرکت های خودروسازی به وقوع پیوست، دردسرهای این شرکت ها را هم اکنون بپذیرد.
اصلااصل تلاشی که برای خرید یا در اختیار داشتن سهام شرکت های بزرگ صورت می گیرد، برای رسیدن به صندلی های هیات مدیره است، اما حال رییس سازمان گسترش به نوعی می گوید که سهام 20 درصدی این سازمان حتما به معنای داشتن صندلی مخصوص در صنعت خودرو نیست.
شافعی البته در عین حال باز هم سهم 20 درصدی در صنعت خودرو را یادآور شده و این به نوعی نشان دهنده آن است که سازمان گسترش، خودروسازی را می خواهد اما بی دردسر و سودآور.
در حال حاضر اوضاع خودروسازی ایران بر وفق مراد نیست و کاهش تولید 36 درصدی در بهار امسال، از وضع پرمشكل این صنعت حکایت دارد.
آن طور که خبر می رسد، کاهش کم سابقه تولید خودرو سبب شده فروش خودروسازان افت چشمگیری کند و خزانه آنها خالی شود.
به گفته خودروسازان، هم اکنون «نقدینگی» اصلی ترین مشکل آنها بر سر راه تولید به شمار می رود و اوضاع به گونه ای است که آنها حتی توانایی حفظ تیراژ محصولاتی مثل پراید و سمند را نیز ندارند.
این در حالی است که پیش از بروز این مشكل، خودروسازی روندی مناسب را در تولید و فروش داشت و درآمد و سود مناسبی کسب می کرد، سودی که دولت (سازمان گسترش) نیز با توجه به سهم 20 درصدی خود در خودروسازی، از آن سهم داشت.
حالااما نقدینگی خودروسازان افت کرده و دیگر خبری از سودهای کلان گذشته نیست.
هرچند برخی کارشناسان معتقدند رییس جدید سازمان گسترش می خواهد نوع نگاه به صنعت خودرو را عوض کرده و حتی سیاستگذاری در این صنعت را عهده دار شود و اظهارات دیروز وی نیز به معنای کنار کشیدن سازمان از مشكلات خودروسازان نیست، اما گفته های قبلی شافعی نقیض این اعتقاد کارشناسان است.
شافعی در همان روزهای ابتدایی ورود به سازمان گسترش اعلام کرد هیچ علاقه ای به صنعت خودرو ندارد، بنابراین وقتی وی به عنوان مدیرعامل سازمان مذکور چنین نسبت به خودروسازی ابراز بی علاقگی می کند، طبعا نمی توان پذیرفت که به دنبال سیاستگذاری در این صنعت است.
 
 
reporters

    دولت می خواهد پا پس بکشد

اما به سراغ کارشناسان و مسوولان صنعت خودرو برویم و ببینیم نظر آنها در مورد اظهارات اخیر رییس سازمان گسترش چیست.
در این مورد، رییس کمیسیون اصل 44 قانون اساسی مجلس شورای اسلامی می گوید: اینکه سازمان گسترش دارای 20 درصد سهام در خودروسازی است، برای عضویت در هیات مدیره خودروسازان الزام آور نیست. در واقع سازمان گسترش می تواند با این 20 درصد عضو هیات مدیره باشد و اگر خود این را نخواهد، مشکل قانونی ندارد.
حمیدرضا فولادگر با تاکید بر اینکه 20 درصد سهام دولت در صنعت خودرو، سهامی مدیریتی به حساب می آید، می افزاید: اگر سهام خودروسازان را در پنج قسمت عرضه کرده باشند، این به آن معناست که هر کس 20 درصد سهم داشته باشد می تواند یکی از صندلی های هیات مدیره را در اختیار بگیرد و سازمان گسترش نیز در این مورد استثنا نیست.
وی تاکید می کند: هرچند خودروسازی از اول هم نباید زیر نظر دولت می رفت، اما در حال حاضر به دلیل گردش مالی زیاد، جزو شرکت های گروه دو واگذاری محسوب می شود، یعنی دولت (سازمان گسترش) می تواند تا 20 درصد از سهام خودروسازان را در اختیار داشته باشد.
فولادگر همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا سازمان گسترش با واگذاری سهام خود در صنعت خودرو، دچار مشکل مالی می شود، می گوید:درست است که خودروسازی برای سازمان گسترش سودآور است و درآمد نصیب آن می کند، اما بحث مسوولیت صنعت خودرو نیز هست. به عبارت بهتر، خودروسازی همان طور که درآمد برای سازمان گسترش به همراه می آورد، دردسرهای خاص خود را نیز دارد، بنابراین اگرچه واگذاری سهام آن، سازمان گسترش را از درآمدی میلیاردی محروم می کند، اما در عوض مسوولیت و دردسرهای خودروسازی نیز از این سازمان سلب می شود.
   
QP control
  
 درآمد 250 میلیاردی سازمان گسترش از خودروسازی

اظهارات رییس کمیسیون اصل 44 مجلس شورای اسلامی در حالی است که یکی از کارشناسان بورس کشور با اشاره به سود سال گذشته خودروسازان، می گوید: در سال 90 ایران خودرو حدود 332 میلیارد تومان سود داشت و سایپا نیز 650 میلیارد تومان، که با توجه به سهم 20 درصدی این سازمان در ایران خودرو و 8/36 درصدی در سایپا، حدود 250 میلیارد تومان سود نصیب سازمان گسترش می شود.
به گفته شروین شهریاری، این درآمد در شرایطی نصیب سازمان گسترش می شود که خودروسازان کل سود خود را بین سهامداران تقسیم کنند، اما معمولااین گونه نیست.
وی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا اظهارات اخیر رییس سازمان گسترش به معنای کنار کشیدن این سازمان از خودروسازی است، تاکید می کند: اصولاوقتی کسی سهامی را می خرد یا حفظ می کند، اصلی ترین هدفش عضویت و داشتن صندلی در هیات مدیره است، حال اینکه سازمان گسترش چندان نسبت به این موضوع حساسیت نشان نمی دهد، می تواند به معنای پا پس کشیدن از مشکلات صنعت خودرو باشد.
   
    دولت کارخانه دار خوبی نیست

اما ببینیم دبیر انجمن خودروسازان در مورد سهامداری دولت در صنعت خودرو چه نظری دارد.
احمد نعمت بخش با بیان اینکه خودروسازی صنعتی سودآور به حساب می آید، می گوید: وقتی خودروسازی سودآور است، طبعا سازمان گسترش نباید علاقه ای به واگذاری سهام آن داشته باشد.
وی می افزاید: اصل 44 قانون اساسی می گوید که دولت باید سهام خود را در خودروسازی واگذار کند، اما چون این صنعت سودزا است، دولت نمی خواهد قید سهامش را بزند.
نعمت بخش تاکید می کند: خودروسازان از خدا می خواهند دولت سهامشان را آزاد کند، چون دولتی ها نشان داده اند کارخانه دار خوبی نیستند و بخش خصوصی قوی می تواند سکان خودروسازی کشور را به دست بگیرد.
گفته های دبیر انجمن خودروسازان در شرایطی است که صنعت خودرو کشور هم اکنون با بحران نقدینگی و کاهش تولید دست و پنجه نرم می کند و خودروسازان دستشان را برای دریافت کمکی دو هزار میلیاردی به سوی دولت دراز کرده اند و از همین رو در اینکه این صنعت بتواند بدون کمک دولت روی پای خود بایستد، ابهام وجود دارد.
   
   
 روزنامه دنیای اقتصاد، شماره 2691 به تاریخ 27/4/91، صفحه 16 (خودرو) 
درصورت استفاده از مطلب فوق لینک وبلاگ سیگنال سیستم
سیگنال سیستم
را هم در انتهای خبر درج کنید. باتشکر.

*******

آموزشگاه سیگنال سیستم

برگزار کننده دوره های

آموزش نصب دزدگیر اتومبیل

آموزش نصب دزدگیر اماکن

آموزش نصب سیستم صوتی اتومبیل

آموزش نصب دزدگیر موتورسیکلت

آموزش دوربین مداربسته


نوع مطلب : اخبار اقتصادی، اخبار خودرو و صنعت حمل ونقل، 
برچسب ها : سازمان گسترش، دولت، انجمن خودروسازان، مجلس شورای اسلامی، بورس، سایپا، ایران خودرو،
لینک های مرتبط :


 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات