Nofollow MetaXHTML [php][/php] آموزش نصب دزدگیر و سیستم صوتی - مجلس، خودكفایی خودروسازان را به چالش كشید

آموزش نصب دزدگیر یادگیری نصب دزدگیر آموزش بستن دزدگیر

آموزش دزدگیر اتومبیل،آموزش نصب دزدگیر ماشین،آموزش دزدگیر خودرو

دوره آموزش نصب دزدگیر ماشین،یادگیری نصب دزدگیر ماشین،دوره نصب دزدگیر خودرو،

 
آموزش نصب دزدگیر و سیستم صوتی
سیگنال سیستم تنها گزینه شما نیست اما بهترین انتخاب شماست
                                                        
درباره وبلاگ

آموزش نصب دزدگیر اتومبیل
آموزش نصب سیستم صوتی اتومبیل
آموزش نصب شیشه و آینه اتومبیل
آموزش نصب شیشه بالابر برقی
آموزش شیشه دودی ماشین
آموزش نصب دزدگیر اماکن
آموزش نصب دزدگیر ماشین
تلفن تماس 09123266866 از 10 تا 21
مدیر وبلاگ : غلامرضا محمدی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Check Page Rank
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net
خودرو ملی با 2000 دلار ارزبری !!!
لوازم یدکی کیا موتورز   
    گروه خودرو: در شرایطی که قطعه سازان کشور همواره نسبت به رفتار خودروسازان گله مندند و از عقب افتادن پرداخت مطالبات خود شکایت دارند، گزارش تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی نشان می دهد برخی قطعه سازان خاص، شرایط انحصار را در زنجیره تامین صنعت خودرو فراهم آورده اند. لطفا به ادامه مطلب توجه نمائید.
بنابر تحقیقاتی که بهارستانی ها در قالب تحقیق و تفحص از صنعت خودرو کشور انجام داده اند، شرکت های «کروز»، «عظام» و «صنایع سندان ایرانیان»، به تنهایی تامین کننده بیش از 30 درصد سیستم ها و قطعات محصولات پرتیراژ ایران خودرو به حساب می آیند و این شرکت ها عمدتا تامین کننده انحصاری قطعات و سیستم های موردنظر هستند.
    بر این اساس، سه شرکت مذکور، انحصار تامین نزدیک به دو هزار و 300 قطعه و مجموعه را در دست دارند و با این حساب، خودروسازان نمی توانند قطعات موردنیاز خود را از منابع دیگری تامین کنند.
    آن طور که در گزارش تحقیق و تفحص مجلسی ها آمده است، انحصاری بودن برخی قطعات، نه تنها بروز مشکلات کیفی را به همراه داشته؛ بلکه خدمات پس از فروش را نیز تحت تاثیر قرار داده است. منظور نمایندگان مجلس از «بروز مشکلات کیفی» این است که چون برخی قطعات به اصطلاح «تک سورس» بوده و به صورت انحصاری تامین شده اند، حتی اگر فاقد کیفیت مناسبی هم بوده اند، خودروسازان چاره ای جز استفاده از آنها نداشته و از همین رو گاهی قطعات حتی معیوب و دارای نقص، روی خودروها سوار شده است.
    از طرفی چون همواره اولویت خودروسازان در تامین قطعات، «تولید» بوده، گاهی از پس انحصاری بودن برخی قطعات، خدمات پس فروش نیز تحت تاثیر قرار گرفته است، تا جایی که مشتریان مجبور شده اند مدت ها برای تامین قطعه موردنظر خود انتظار بکشند. به عبارت بهتر، به دلیل وجود انحصار در زنجیره تامین، نمی توانسته اند برخی از قطعات موردنیاز در شبکه خدمات پس از فروش خود را از منابعی دیگر تامین کنند و ضربه اصلی از این ماجرا را مشتریان خورده اند.
    در واقع چون تامین قطعات موردنیاز خودروسازان به شرکت هایی خاص تعلق داشته، آنها (خودروسازان) نتوانسته اند در حوزه تامین، تعادل را میان خطوط تولید و خدمات پس از فروش خود برقرار کنند و همواره اولویت را به تولید داده اند و از همین رو مشتریان در تهیه لوازم یدکی خودروهایشان به مشکل و دردسر خورده اند.
    از همین رو است که نمایندگان مجلس، تک سورس(تك منبع) بودن قطعات را به چالش کشیده و این موضوع را با نگاهی منفی در گزارش تحقیق و تفحص خود گنجانده اند. هرچند برخی قطعه سازان و فعالان صنعت خودرو معتقدند تک سورس بودن تامین قطعات، اتفاق مثبتی محسوب می شود و در دنیا تولید و تامین بسیاری از قطعات در انحصار برخی شرکت های معتبر قرار دارد، اما حرف نمایندگان مجلس این است که انحصار موجود در زنجیره تامین خودروسازان ایرانی، کاهش کیفیت قطعات، افت خدمات پس از فروش و حتی توقف خطوط تولید در پی داشته است. مثلادر یکی از این موارد و با استناد به گزارش نماینده سازمان بازرسی کل کشور و بر اساس گزارش های دریافتی از شرکت ایران خودرو، عدم تامین قطعات موردنیاز توسط شرکت «کروز» از تاریخ هفدهم فروردین ماه سال 92 تا نوزدهم آبان ماه همین سال، سبب شده تا خط تولید ایران خودرویی ها به مدت 26 روز متوقف شود. از پس این توقف 26 روزه، ایران خودرویی ها کاهش تولیدی 18 هزار و 985 دستگاهی را متحمل شده اند، آن هم در روزهایی که به دلیل مشکلات مالی و تشدید تحریم ها، به شدت با بحران تولید درگیر بودند.
    نمایندگان مجلس در ادامه به انحرافات رخ داده در تامین قطعات توسط خودروسازان نیز صحبت به میان آورده و در یکی از موارد رخ داده، به ماجرای خرید مخازن سی ان جی از شرکتی به نام «آ.ص.ک» توسط ایران خودرو اشاره کرده اند. بر این اساس، ایران خودرویی ها مخازن سی ان جی را با قیمتی حدود 20 میلیارد تومان بیش از دیگر تامین کنندگان، از شرکت «آ.ص.ک» خریداری کرده اند و مشخص نیست دلیل این کار چه بوده است.
   
     خودکفایی خودروسازان شعار بود؟
    اما موضوع دیگری که نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بررسی زنجیره تامین خودروسازان به آن پرداخته اند، به عدم مدیریت صحیح در این زنجیره مربوط می شود و این موضوع در نهایت به افزایش قیمت تمام شده خودروها و همچنین کاهش انگیزه بابت ساخت داخل قطعات انجامیده است.
    بنابر گزارش موجود، «تامین قطعات از طریق شبکه های شرکتی تو در تو و پیچیده که به نحو ماهرانه ای به هم تنیده شده اند، افزایش شدید قیمت قطعات را به همراه داشته و به طور طبیعی قیمت تمام شده خودروهای تولیدی را به صورت فزاینده افزایش داده است.»
    به عبارت بهتر، نمایندگان در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند که یکی از دلایل افزایش قیمت خودروهای داخلی، تامین قطعات از طریق شرکت های درهم تنیده قطعه سازی است و حال اینکه چرا خودروسازان تن به این ماجرا داده و چه کسانی «شرکت های قطعه سازی در هم تنیده» را ایجاد کرده و مدیریت می کنند، فعلاپرسشی است بی پاسخ.
    در جای دیگری از گزارش تحقیق و تفحص مجلسی ها، اما به بررسی روند داخلی سازی قطعات پرداخته شده است، روندی که به گفته اهالی بهارستان، ضعیف بوده و از انگیزه پایین خودروسازان برای ساخت داخل کردن قطعات حکایت دارد.
    بر این اساس، انگیزه تولید قطعات در داخل کشور به شدت کاهش یافته و در عوض، گرایش به واردات قطعات بی کیفیت از خارج از کشور توسط «قطعه ساز نماها» افزایش را به خود می بیند. نکته عجیب تر اینکه «واردات قطعات بی کیفیت چینی با برچسب ایرانی» نیز رشد کرده و این موضوع سبب شده خودروسازی ایران بیش از گذشته به واردات قطعات خودرو وابسته شود.
    هرچند خودروسازان همواره طی سال های اخیر از رشد داخلی سازی قطعات و کاهش وابستگی به خارج صحبت به میان آورده اند، اما تحقیقات نمایندگان مجلس نشان می دهد این ادعای خودروسازان چندان پذیرفتنی نیست، چه آنکه آنها (خودروسازان) به جای تسریع روند داخلی سازی، گاهی خود نیز اقدام به واردات قطعه کرده اند.


خط تولید پراید

    در یکی از این موارد، مشخص شده که طی سال 92، هر دستگاه پراید (بدون کیسه هوا و با موتور یورو 2) یک هزار و 600 دلار ارزبری داشته و همچنین تولید هر دستگاه تیبا نیز در همین سال، دو هزار دلار ارز از مملکت خارج کرده است. ارزبری پراید و تیبا در شرایطی است که اولی سال ها است در ایران به تولید می رسد و از آن به عنوان محصولی داخلی یاد می شود و دومی نیز نام خودرو ملی را با خود همراه دارد.
     از همین رونمایندگان مجلس تاکید کرده اند که ارزبری خودروهایی مانند پراید و تیبا، با ادعای خودکفایی خودروسازان در تامین قطعات، در تعارض است.
   
    روزنامه دنیای اقتصاد، شماره 3286 به تاریخ 11/6/93، صفحه 16 (خودرو) 

درصورت استفاده از مطلب فوق لینک وبلاگ سیگنال سیستم
را هم در انتهای خبر درج کنید. باتشکر.


*******
آموزشگاه سیگنال سیستم

برگزار کننده دوره های

آموزش نصب دزدگیر اتومبیل

آموزش نصب دزدگیر اماکن

آموزش نصب سیستم صوتی اتومبیل

آموزش نصب دزدگیر موتورسیکلت

آموزش شیشه و بالابربرقی شیشه اتومبیل

آموزش نصب دوربین مداربسته

نوع مطلب : اخبار اقتصادی، اخبار خودرو و صنعت حمل ونقل، 
برچسب ها : خودروسازان، نمایندگان مجلس، قطعه سازان، پراید، تیبا، خودرو ملی، کیسه هوا،
لینک های مرتبط :


 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic